Днес ще ви запознаем с един чудесен тандем – Елена Павлова и Милена Радева.

Елена Павлова е позната като автор на книги-игри, фентъзи и фантастика. Нейната обич към животните се заражда още в детството й и продължава до ден днешен. Тя следи работата на организации, свързани с грижа за животни и се включва активно като доброволец. А Милена Радева е илюстратор, открила своя личен стил, разпознаваем сред български и чуждестранни автори и издатели. Тя се подготвя старателно за всяка илюстрация, изучавайки в детайли животното, което ще рисува.

И резултатът е налице! Под шапката на издателство „Българска илюстрация” Елена Павлова  и Милена Радева създават изключително интересна поредица. В нея те разказват поучителни и образователни истории за обитателите на градските пространства. Интригуващите заглавия на книгите са „Дивите животни на града” 1 и 2 част и „Не-дивите животни на града”.

Разгръщайки страниците, може да се потопим в реални истории, докосващи нашите сърца и да се срещнем с истински хора, които спасяват животните и се грижат всеотдайно за тях. Защото в свят, където хората са повлияли върху природата в отрицателен план, и малкото сторено добро, е от изключително значение.  

Щъркелът от улица „Трета”, костенурката Лъки, лебедът Плажо, таралежът Тарли, патетата Роза и Жълтур, гризачът Смърфи, са само малка част от героите в книгите. Добавянето на имена на животните ни свързва по-дълбоко с тях, помагайки да почувстваме през какво те преминават. Животните могат да изпитват болка, губят се в непозната и опасна за тях среда, страдат и се страхуват. А нашата способност за съчувствие, осъзнаването, че някой има нужда от нас и ние може да му дадем подкрепа, развиването на наблюдателност на околната среда, са важни умения. Те учат всички нас на емпатия, стремеж да знаем повече и как да реагираме, когато видим някое животно в беда. По този начин се засилва връзката между нас и природата, която ни заобикаля.

И започваме да обръщаме внимание как в клоните на дърветата някой подскача, от храстите се чуват шум и жлъчка, в парка бързо се скрива неочакван обитател, зад комина се крие уплашена птица. Животни, които са домашни, стават диви и обратното, техните местообитания се променят и те се опитват да се приспособят доколкото е възможно. Затова всеки от нас може да бъде подадената ръка, сътворила благоприятен край на историите за спасени животни. И да разкаже онези, неразказани приказки за интересни и чудесни срещи с тях и топлотата в техните очи.

Проект „Дивите животни на града” се реализира с финансовата подкрепа на програма „Социално ангажирани изкуства” на Национален фонд „Култура”. Българската детска литература има нужда от подобни качествени книги, с възпитателни и значими теми. 

Споделяме с вас и снимки от представянето на книгите в Детски и средношколски отдел през октомври 2024 г. На срещата гостуваха деца от Частно училище Монтесори Варна.

Споделете