
„Летата си приличат. Приличат си по първия и последния ден. Но лятото на 1992 г. не бих могъл да забравя… Никак не бях сигурен дали отново ще бъда онзи Макс, който смятах, че съм….”
Борислава Антонова ни повежда на едно пътешествие в детството в своя дебютен роман „Щастлив съм”. Той преплита нейните лични спомени с художествена измислица. Но в своята същност романът е максимално близо до реалността на 90-те години, такава каквато е била в България. И потапяйки се в историята, читателите, които са израснали през същия период, ще отключат и своите собствени спомени от детството.

Основният сюжет се развива в Благоевград, където е израснала и самата авторка. Ще се разходим, обаче и до Черноморието и Варна. Включените описания на местата са толкова живи и детайлни, че докато чете, човек с лекота се пренася назад във времето и пространството.
Опознаваме главният герой Максим, неговото семейство, роднини, приятели и съученици. Опознаваме родното му място, училището, неговите интереси, постижения и мечти. И тогава научаваме и преживяваме през неговите очи и чисто детско сърце новината, че той е осиновен.
Възможно ли е героят да остане непроменен след случилото се? Кой остава до него и го подкрепя? И как се преодолява такъв момент, научавайки определена истина?
От всеки ред на романа се усеща стила на разказвача, описаните взаимоотношения и топлотата в тях. Постъпката на неговото семейство и решението да го осиновят, говори за това колко големи са техните сърца. И истината не може по никакъв начин да промени обичта, която те изпитват и дават на Макс.
Единствено деца и съученици обръщат гръб на героя, тогава когато той се чувства нещастен и различен. Но благодарение на това, той осъзнава кои са истинските приятели – тези, които не те предават и помагат да се почувстваш отново себе си. И макар да имаш способността да се радваш на малките неща, пораствайки, ти се променяш неизбежно. Научаваш, че в живота най-важни са хората, които ти дават своята подкрепа не само в радостните дни, но и в трудните.
Романът Щастлив съм” е част от колекцията „Лястовици” на издателство „Библиотека България”. Може да го откриете в Средношколски отдел на РБ „Пенчо Славейков”.
http://catalog.libvar.bg/view/show_avt_data.pl?id=151169&SRV=false&LANG=bg