
Бъзззз… тази пролет пчелите ни канят на гости – да научим какво се случва в един кошер, как се събира цветен прашец и как се правят пчелен восък и мед. Ще открием как е устроено пчелното семейство и кой каква роля изпълнява в него. А също така ще разберем какво огромно значение за екосистемата имат тези насекоми с черно-жълти райета и мъхесто тяло.
Пчелите живеят на Земята поне от 100 милиона години. Те са се появили по времето, когато са живели и динозаврите. Доказателство за тяхното съществуване са открити парчета кехлибар, запечатали в себе си раирани насекоми.
Има около 20 000 вида пчели, но само медоносните пчели са тези, които правят мед. Те живеят по гори, поля и градове на големи семейни групи, наречени колонии.
В пчелното семейство има само една пчела майка – царица, а търтеите са мъжките пчели. Когато пчелата майка снесе яйце в килийката от пчелната пита, от него се излюпва ларва. Пчели кърмачки започват да я хранят с пчелно млечице. Пет-шест дни по-късно ларвата се превръща в какавида и килийката се запечатва с восък. Двадесет и един дни след снасянето на яйцето, от килийката излиза малка пчела работничка, която вече може да полети извън кошера за първи път.

Много и различни задачи имат тези пчели работнички: те поддържат чистотата, хранят ларвите и майката, произвеждат восък и изграждат пити, събират и пренасят нектар и прашец, правят мед, охраняват кошера, носят вода, поддържат температурата и влажността в кошера.
Медоносните пчели имат една супер сила. Със сигурност сте познали коя е тя! Това е опрашването, т.е. разнасянето на цветен прашец. Като на всяко задно краче пчелите имат извити косъмчета, оформящи кошничка, в която се събира този прашец. А храни, зависещи от опрашването са: круши, ябълки, бадеми, ягоди, череши, праскови, люцерна, дори лук, тиква и моркови. Те са само част от един дълъг списък с растения. И когато хората засаждаме цветя, дървета и други растения, пчелите ще се грижат да ги опрашват и ще ни се отблагодаряват със свят, пълен с цветове и плодове.
Знаете ли още, че:
– Килийките в питата са шестоъгълни, защото така те прилепват плътно една до друга и не се губи нито милиметър полезно пространство.
– Има много видове мед с различни свойства и вкусове: акациев, липов, манов, кестенов, лавандулов, портокалов, боровинков, кленов, малинов. Има още мед от детелина, от глухарчета, от мащерка, от върба.
– В един кошер живеят до 60-70 000 пчели. Една пчела каца на около 10 000 цвята за един ден.
– Прочутият детектив Шерлок Холмс се е заел с пчеларство, когато се е пенсионирал.
Потърсете в Детски и средношколски отдел енциклопедии за света на медоносните пчели. Всяка от тях предлага изчерпателна и любопитна информация на достъпен език за различни възрасти.
